Dlaczego kaczki nie przymarzają do lodu i inne zagadki codzienności – Ranga Yogeshwar

Posted on     Reviewed by     Leave a comment    Posted in: , ,

Details

Tytuł Dlaczego kaczki nie przymarzają do lodu i inne zagadki codzienności
Autor Ranga Yogeshwar
Liczba stron 320
Rok wydania 2010
Wymiary 130x205
ISBN 9788371838415
Wydawnictwo Videograf II

Niedawno kilka razy zabłysnąłem w towarzystwie. Fajne uczucie, choć przyznam, że w kilku przypadkach patrzono na mnie z niedowierzaniem.

 

Dlaczego kanapka spada masłem w dół?
Kiedy kilka dni temu za oknem było kilkanaście stopni poniżej zera, żona ze złością zauważyła, że mimo, iż mamy szczelne okna, na parapetach we wszystkich pomieszczeniach znajdowały się spore kałuże, ze spokojem wyjaśniłem jej przyczynę. Przy śniadaniu, gdy córce spadła kanapka masłem w dół, oznajmiłem, że zawsze spadnie właśnie w ten sposób, synkowi zaś wytłumaczyłem, dlaczego po kąpieli ma pomarszczoną skórę na palcach. Kilka znajomych kobiet wie już dlaczego częściej, niż mężczyźni mają zimne stopy i dłonie (okazuje się, że słuszna jest stara prawda mówiąca, iż seks to świetna metoda na pozbycie się problemu ), a grono przyjaciół orientuje się czym jest temperatura odczuwalna i kiedy duża wilgotność powietrza jest dla nas korzystna.
Ostatnio poznałem wiele odpowiedzi na, z pozoru banalne, pytania. Wszystko to za sprawą niezwykłej książki Ranganathana Gregoire Yogeshwara “Dlaczego kaczki nie przymarzają do lodu i inne zagadki codzienności”. W stu ośmiu rozdziałach autor odpowiada na sto siedem pytań, z których większość dręczy nas na co dzień. Ostatni rozdział wyjaśnia, dlaczego rozdziałów jest ich właśnie sto osiem.

 

Dzieci zadają trudne pytania?
Autor, mieszkający w Niemczech urodził się w Luksemburgu, jako dziecko obywatelki tego kraju i Hindusa. Uczęszczał do szkół w ojczyznach rodziców, następnie już w Niemczech studiował fizykę eksperymentalną. Ma czworo dzieci i być może właśnie one sprawiły, że postanowił w swojej książce obalić kilka mitów (jak ten, że w bagnie nie można się utopić), wyjaśnia historyczne pochodzenie przedmiotów (wiecie dlaczego chusteczki są kwadratowe?) oraz przyczyny niektórych zjawisk (wiem już dlaczego ćmy lecą do światła). Jeśli macie dzieci, pewnie do dziś wspominacie z przerażeniem tak zwany etap “dlaczego?”. Ile razy nie byliście w stanie odpowiedzieć dzieciom na, wydawałoby się, proste pytania. No bo faktycznie – dlaczego kaczki nie przymarzają do lodu?, albo dlaczego jedne jajka są brązowe, a inne białe?

 

Dlaczego dobrze się nie bawić?
Nie dość, że książka ma niesamowite walory edukacyjne, to jeszcze napisana jest z ogromną dozą humoru. Gdyby mój nauczyciel fizyki potrafił w tak prosty i zabawny sposób wyjaśniać podstawowe prawa, pewnie nie uważałbym tego przedmiotu za moją piętę achillesową. Całość czyta się świetnie i co najważniejsze, treść zapada w pamięć, a po lekturze rzeczywiście moja wiedza znacznie wzrosła.
Wiem już dlaczego nie powinienem w lotto obstawiać liczb 1, 2, 3, 4, 5, 6 choć mają takie samo prawdopodobieństwo wylosowania, jak każdy inny zestaw i, że choćbyśmy wszyscy nagle zaczęli skakać, nie wywołamy odczuwalnego trzęsienia ziemi, albo co zrobić, gdy w szczerym polu złapie mnie burza.
Od pierwszej do ostatniej strony bawiłem się doskonale i jestem przekonany, że nie ma osoby, która nie wyciągnęła by z książki korzyści. Gospodyni domowa dowie się, co zrobić, by banany szybko dojrzewały, a wszystkim kierowcom autor powie czy lepiej zderzyć się z jadącym z naprzeciwka samochodem, czy też wybrać uderzenie w drzewo. Makabryczne, ale może uratować życie.
I jeszcze jedno. Wiecie dlaczego latem, nad jeziorem lepiej mieć zawsze umyte stopy? Poza walorem czysto higienicznym jest inny, ale o tym w “Dlaczego kaczki nie przymarzają do lodu.”. Bawcie się dobrze – polecam!


Recenzja także na Sztukater.pl


Dodaj komentarz